top of page
HABERLER
İstanbul Gazetesi - 02.10.2016

İstanbul Gazetesi - 02.10.2016

Habertürk -  01.10.2016

Habertürk - 01.10.2016

Milliyet - 03.09.2016

Milliyet - 03.09.2016

Posta - 01.10.2016

Posta - 01.10.2016

İstanbul Gazetesi - 02.10.2016 (2)

İstanbul Gazetesi - 02.10.2016 (2)

Sözcü Gazetesi - 12.01.2016

Sözcü Gazetesi - 12.01.2016

Dünya Gazetesi - 30.08.2016

Dünya Gazetesi - 30.08.2016

BASIN BÜLTENİ

“Sen de Azerbaycan’ı gör”

 

Gardaş Sofrası’nda Azerbaycan’a davet

 

Azerbaycan Türkiye Turizm Temsilciliği tarafından düzenlenen etkinlikte, Azerbaycan’ın turizm çalışmaları hakkında bilgi verilirken, bu çalışmalar kapsamında Türkiye’nin önemine vurgu yapıldı.

 

Swissotel The Bosphorus ev sahipliğinde “Gardaş Sofrası” adı altında düzenlenen etkinlikte, Azerbaycan’ın turizm yatırımları ve Türkiye’deki turizm faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Azerbaycan’dan gelen iki şefin hazırladığı yemekler eşliğinde yapılan toplantıda konuşan Azerbaycan Turizm Temsilciliği Yönetici Direktörü Nurlana Çakmak, ülkelerini sadece petrol ve gaz kaynaklarıyla değil,  aynı zamanda tarihi, kültürü, doğal güzellikleri ve zengin gastronomisiyle de tanıtmak istediklerini söyledi.

 

Azerbaycan’ın turizm yönünü öne çıkartmak istediklerini belirten Çakmak, “2016 yılı Azerbaycan’da çok kültürlülük yılı olarak ilan edildi. Arap ülkeleri, Çin ve Japonya dahil 13 ülkeyle vize kolaylığı sağlandı. Türk vatandaşlarına uygulandığı gibi kapıda vize uygulaması getirildi. Bu sayede özelikle Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelenlerin sayısı dikkat çekici oranda arttı. 2015 yılında ülkemizi yaklaşık iki milyon kişi ziyaret etti. Bunların yaklaşık bir buçuk milyonu turizm amaçlı oldu. Turizm geliri ise yaklaşık 1.1 milyon dolar civarındadır. 2015 yılında Türkiye’den gelen sayısı da 340 bin kişi olarak kaydedildi. Bunlar aslında istediğimiz rakamlar değil. Bu amaçla İstanbul’da Rusya, Almanya ve Dubai’de turizm ofisleri açtık” diye konuştu.

 

“AZERBAYCAN BİLİNİYOR, ANCAK TAM TANINMIYOR”

Ülkelerini tanıtmak için Türkiye’de birçok faaliyet yaptıklarını dile getiren Çakmak, Türkiye ile Azerbaycan’ın birbirine çok benzediğini vurguladı. Çakmak,  “Türkiye’de 3 milyona yakın Azerbaycanlı var. Burada okuyan çok sayıda üniversite öğrencimiz var. Türkiye’deki kardeşlerinize ‘Sen de Azerbaycan’ı gör’ diyoruz ve hepsini güzel ülkemize davet ediyoruz. Azerbaycan burada biliniyor, ancak tam anlamıyla tanınmıyor. Tanıtım amaçlı olarak pek çok mecrayı kullanacağız ve etkinlik yapacağız. Bu yıl bir giriş yaptık. Şu anda saha çalışması yapıyoruz”  ifadelerini kullandı.

 

”TURİZM YATIRIMCILARINI ÜLKEMİZE BEKLİYORUZ”

“Konuşmamızla, müziklerimizle, kültürel bağlarımızla, mutfağımızla, her yönümüzle birbirimize benziyoruz” diyen Nurlana Çakmak şöyle devam etti;

“Turizmde yemek çok önemli. Yemeklerimiz birbirine çok benziyor. Türkler ülkemize geldiklerinde yemek açısından çok mutlu oluyorlar. Bu yüzden ülkemizi tanıtmak amacıyla bir Gardaş Sofrası kurduk. Bu sofrada yaptığımız görüşmelerden olumlu sonuçlar aldık.

Türkiye’nin turizm sektöründeki tecrübesini önemsiyoruz. Türkiye’yi örnek alıyoruz. Türkiye’nin tecrübesi bizim için önemli. Azerbaycan’da turistlerin ihtiyaçlarını karşılayacak her türlü mağaza ve restoran mevcut. Çok güzel otellerimiz var. Mevcut lüks otellerimizin yanı sıra, iki ve üç yıldızlı otellerin sayısının artırılması şu anda gündemde. Özellikle turizm yatırımcılarını ülkemize davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

GARDAŞ SOFRASI

Görüşmelerin  ardından misafirlere, Azerbaycan’dan gelen iki şefin hazırladığı, aralarında Şah Pilavı, Pip Dolması, Balık Bükmesi, Fisincan ve Çığırtma’nın da olduğu yemekler,

Azerbaycan’a özgü tatlılar ve içecekler ikram edildi. Etkinliğe Azerbaycan’ın İstanbul Başkonsolosu Vekili Esmira Hüseynova, Rusya Federasyonu Türkiye Ticaret Mümesilliği İstanbul Şubesi’nden Georgi Gaevets, Azerbaycan Turizm Acentaları ve Otelciler Birliği Türkiye Temsilcisi Dr. Ayten Kazımova ile çok sayıda davetli katıldı.

GÖRSELLER
Nurlana Çakmak

Nurlana Çakmak

Nurlana Çakmak

Nurlana Çakmak

Nurlana Çakmak

Nurlana Çakmak

Adres : Gözlükçü Sk. Balcı Apt. No: 4 D:2 Ortaköy – Beşiktaş – İstanbul   Mail : info@medyapoint.com   Tel : (212) 221 58 39

bottom of page