top of page
HABERLER
Hürriyet Gazetesi

Hürriyet Gazetesi

Star Gazetesi

Star Gazetesi

Milliyet Gazetesi

Milliyet Gazetesi

Dünya Gazetesi

Dünya Gazetesi

Akşam Gazetesi

Akşam Gazetesi

Posta Gazetesi

Posta Gazetesi

Ekonomist Dergisi

Ekonomist Dergisi

Para Dergisi 1

Para Dergisi 1

Para Dergisi 2

Para Dergisi 2

Yeni Şafak Gazetesi

Yeni Şafak Gazetesi

Türkiye Gazetesi

Türkiye Gazetesi

Aydınlık Gazetesi

Aydınlık Gazetesi

BASIN BÜLTENİ

MALTA TÜRK GİRİŞİMCİLERİ BEKLİYOR

 

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Malta, AB üyeliğinin verdiği

avantajlarla Türk iş dünyası için pek çok fırsatı bünyesinde barındırıyor.

 

DEİK Türkiye-Malta İş Konseyi Başkanı Halis Ali Çakmak, “Malta, Türk yatırımcılar ve girişimciler tarafından her zaman izlenmeli. Türkiye’nin iddialı olduğu pek çok sektör için fırsatları bünyesinde barındırıyor. Ayrıca, gümrük duvarlarının indirilmesi ve Türk firmalarının Kuzey Afrika’ya açılabilmeleri için Malta’nın tam zamanı” dedi.

 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde 2007 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Malta İş Konseyi, iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi için çalışmalarına hız verdi. Ticaret ve sanayi iş birliğini ve ortak yatırım fırsatlarını artırmak amacıyla çalışmalar yapan konsey, bir önceki yıla göre 2017 yılında % 127 oranında artan ikili ticaret hacmini daha da yukarıya taşımak istiyor. “Her iki ülke iş insanlarının birbirleriyle iş birliği ve ticaret yaptıkları sürece, bağlarımız daha da güçleniyor” diyen Türkiye-Malta İş Konseyi Başkanı Halis Ali Çakmak, Malta’nın turizm, bankacılık, liman yönetimi, start-up, inşaat, sağlık ve eğitim sektörleri başta olmak üzere büyük fırsatlar sunduğunu belirtti.

 

Halis Ali Çakmak, tarih boyunca deniz korsanlarının dinlenmek için uğradığı Malta’nın bugün, stratejik bir öneme sahip olduğunu söyledi. Günümüzde, Türk ve Malta iş insanlarının birbirlerini daha iyi tanımaları gerektiği ve karşılıklı ticaretin geliştirilmesi için en doğru zamana geldiklerini ifade eden Halis Ali Çakmak şöyle devam etti;

“Yeni ortaklıklar kurmak için ilk adımı atma şansına sahibiz şu anda. Ekonomilerimiz birlikte büyüyecek ve gelecek nesiller için birlikte iş fırsatları yaratacaktır. Türkiye ile Malta arasındaki diplomatik ilişkilerimiz bile, iş amaçlı yüksek profilli ziyaretler ile yeni bir seviyeye ulaştı. Türkiye, Malta'nın Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığı döneminde, 2017 yılının ilk yarısında Gümrük Birliği'nin uluslararası göç, koruyucu ticaret politikaları ve modernizasyonu konusunda Malta ile çalışmış ve iş birliği yapmıştır. Türkiye-AB arasında Gümrük Birliği'ni yükseltme müzakerelerini sürdürmek, 20 yılı aşkın süredir her iki taraf için de büyük önem taşımaktadır.”

 

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

Tüm bunların yanı sıra, bilgi teknolojileri alanında oldukça cazip bir ülke olan Malta’nın, Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan Dijital Ekonomi ve Toplum Endeksi'ne göre, AB üyesi 28 üye ülke arasında 11. sırada yer aldığını belirten Halis Ali Çakmak şunları söyledi:

“Her geçen gün artan start-up ve inovasyon merkezleriyle Malta, bu alanlarda faaliyet gösteren Türk yatırımcılar ve girişimciler tarafından her zaman fark edilmeli ve izlenmelidir.

 

AFRİKA’YA AÇILAN KAPI

6 bin yıllık bir medeniyetin beşiği olan Malta, tarihte olduğu gibi günümüzde de önemli bir konuma sahip. Gerek bünyesindeki yatırım imkanları, gerekse konumu itibariyle Kuzey Afrika’ya açılmak isteyen Türk yatırımcılar için pek çok fırsatı barındırıyor. Malta’nın güvenli konumu ve Afrika’ya yakınlığı nedeniyle Türk ürünlerinin Afrika’ya ihracatında bölgenin üst olarak geliştirilmesi, bu küçük adanın cazibesini daha da arttırıyor.

 

TÜRK SERBEST BÖLGESİ

Malta’nın Avrupa Birliği üyesi olması ve Afrika’nın AB ile olan gümrük muafiyeti anlaşması nedeni ile Malta’da Türk serbest bölgesinin kurulması mümkün. Böylece, Türk ürünlerinin kısmi işlem yapılarak “Made in Malta” menşeili olarak Afrika’ya ihracatının gerçekleştirilmesi durumunda Afrika’daki % 40 - 60 arasındaki gümrük duvarları Türk firmaları için % 20-30 seviyelerine çekilmiş olacaktır. Böylelikle Türkiye, ürünlerini Afrika pazarına sunma şansını artırmış olacaktır. Bu anlamda Malta’da Türk serbest bölgesinin hayata geçirilmesi için karşılıklı görüşmeler ve girişimler başlatılmış durumda.”

 

 

MALTA NOTLARI

 

1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'ne tam üye, 1 Ocak 2008'de ise Avro Alanı'na dahil olan Malta, 1 Ocak 2017 tarihinde devraldığı AB Dönem Başkanlığı'nı 30 Haziran 2017'de Estonya'ya devretti.

 

Malta ekonomisi başta gemicilik, bankacılık ve turizm olmak üzere hizmet sektörüne dayanmaktadır. GSYİH'nin % 35'i turizm gelirlerinden oluşmaktadır. Doğrudan yabancı yatırım, ekonomik büyümeyi artırmanın temel araçlarından biri olarak görülmektedir. İleri teknoloji ürünleri, sağlık teknolojileri, bilişim teknolojileri, uçak bakımı, gemi kayıtları, elektronik ürünler, lojistik, finansman ve online gaming alanlarında yabancı yatırımları çekmek için avantajlar sağlanmaktadır. AB, Schengen ve Avro alanlarına üyeliği, rekabetçi işçi ücretleri, İngilizce konuşabilen işgücü, vergi avantajları, AB ve Kuzey Afrika pazarlarına yakınlık hususları genel anlamda ülkenin karşılaştırmalı avantajları arasında sayılmaktadır.

 

Küçük bir ülke olması ve bürokrasinin az olması nedeniyle Malta’da her türlü karar çok hızlı alınıyor. Kayıtlı gemi sayısı itibariyle Malta Avrupa’da ilk sırada, dünyada ise 7. sırada bulunuyor.

 

Ana ticaret ortakları: İtalya, Almanya, Fransa, Hollanda ve Kanada… Doğal bir derin deniz limanı olan Malta, büyük gemilerin yakıt ikmali ve diğer hizmetler için demirledikleri, stratejik önemde bir adadır. Gemicilik, transit taşımacılık, deniz sigortacılığı ve turizm Malta ekonomisinde iddialı sektörleridir.

 

2016 verilerine göre Malta Ticaret Sicili’ne kayıtlı yaklaşık 600 şirkette Türk yatırımcıların hissesi bulunuyor.

 

Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı (Individual Investor Program) Malta’ya gelir ve yatırım getiren kayda değer bir araç olmuştur. Program kapsamında Malta vatandaşlığı elde etmek isteyenlerin hükümet tarafından açılan fona 650.000 Avro yatırması ve 350.000 Avro değerinde gayrimenkul ve portföy yatırımı yapması gerekmektedir.

GÖRSELLER
Halis Ali Cakmak

Halis Ali Cakmak

Büyükelçi Başak Türkoğlu

Büyükelçi Başak Türkoğlu

Malta

Malta

Malta

Malta

Adres : Gözlükçü Sk. Balcı Apt. No: 4 D:2 Ortaköy – Beşiktaş – İstanbul    Mail : info@medyapoint.com    Tel :    0 (212) 221 58 39

bottom of page