top of page
HABERLER
İzodergi
Yalıtım
Yapı Magazin
Şantiye
wwwyapi
wwwsantiye
wwwyalitim
wwwturkchem_magazine
wwwyapımagazin
BASIN BÜLTENİ

Dev projenin otopark alanı Bostik’e emanet

 

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde yapımına başlanan Merkez Bankası binası, tamamlandığında Avrupa'nın en yüksek binası unvanını kazanacak. 59 katlı olan ve anten kulesiyle birlikte 352 metreye ulaşacak dev projenin iş ortaklarından biri de Bostik oldu. Binanın otopark alanlarında yer alan ıslak hacim uygulamalarında Bostik ürünleri tercih edildi. İnşaat sürecinde 300 ton Bostik SH C Zemin Sertleştirici (Korund Agregalı), 15 ton Bostik WBC Akrilik Beton Kürü, 90 ton Bostik CeraBest Platinum, 35 ton Bostik CemenTech C2 Extra 2 Komponentlİ Ekstra Esnek Su Yalıtım Harcı kullanılacak.  

 

Limak Holding A.Ş.’nin projesi olan Merkez Bankası’nın 2022 yılının Mart ayında tamamlanması planlanıyor. Firma yetkilileri, bu özel yapının inşaasında, Bostik’in akıllı ürün yelpazesiyle projenin ihtiyacı olan tüm çözümlere ulaşıldığını belirttiler. Bostik’in ürün çeşitliliği tüm zemin imalatlarını kolaylaştıracak ve zamandan tasarruf edilmesini sağlayacak. Üretim kalitesi, teknik şartnameye uygunluk, yapılan tüm imalatlarda süpervizör desteği verilmesi, kalite evraklarının beyan edilmesi de Bostik’in bu önemli projede tercih edilmesinin sebepleri arasında yer aldı.

 

Kullanılan Bostik ürünlerinin özellikleri

 

Bostik SH C Zemin Sertleştirici (Korund Agregalı): Beton yüzeyine monolitik olarak uygulanan, kullanıma hazır, sadece korund agregalı çimento esaslı zemin sertleştiricisidir. Taze beton üzerine serpme olarak kullanılır. Tozumayan, düzgün yüzeyli zeminler elde edilmesini sağlar. Klasik betona göre aşınma ve darbelere üstün dayanımlıdır. Yoğun trafiğe karşı dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Betonun geçirimsizliğini arttırır, oksitlenmez, yanmaz. Temizlenmesi ve bakımı kolaydır. Yollardan, otopark alanlarından, endüstriyel ve ticari depolardan rıhtımlara; yer altı geçitleri ve metro istasyonlarından benzin istasyonlarına kadar tüm iç ve dış mekânlarda kullanıma uygundur.

 

Bostik WBC Akrilik Beton Kürü: Harçtaki karışım suyunun hızlı buharlaşması sonucu yüzeyde meydana gelebilecek çatlakları engellemek için kullanılan akrilik reçine esaslı, tek bileşenli bir sıvı kür malzemesidir. Kullanıma hazır olan WBC, beton ve Bostik SH zemin sertleştirici uygulanmış yüzeylere kür malzemesi olarak uygulanır. Beton ve şap yüzeylerin aşınmasını önler. Tozumayan, sert bir yüzey elde edilir. Oluşan şeffaf film tabakası betonun su geçirimsizliğini arttırır. Taze betonun suyunu hızlı bir şekilde kaybetmesini engelleyerek, kuruma ve priz alma aşamasında çatlak oluşumu riskini minimuma indirir. Betonun gözenekli bir yüzeye sahip olmasını engeller. Beton şaplarda, kapalı ve açık otoparklarda, depolarda, sıcak havalarda yapılan beton dökümlerinde ve Bostik SH Zemin sertleştirici uygulanmış yüzeylerde kullanılır.

 

Bostik CeraBest Platinum: TS EN 12004’e göre üretilen, C2TE sınıfı, seramik, fayans, mozaik vb. kaplama malzemelerini zemine ve duvara yapıştırmak için kullanılan, çimento esaslı yapıştırma harcıdır. Suya ve neme karşı dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Uzun çalışma süresine sahiptir. Plastik kıvamlıdır, kolay uygulanır. Düşeyde kayma yapmaz. Hidrolik bağlayıcılık özelliğine sahiptir. Yanmaz. Esnektir. Yatayda ve düşeyde, duvarda ve zeminde, çini, seramik, fayans, delikli ve deliksiz seramik plaka, kemer taşı vb. her tür taş, beton ve taş türevi plakaların yapıştırılmasında kullanılır.

 

Bostik CemenTech C2 Extra 2 Komponentlİ Ekstra Esnek Su Yalıtım Harcı: Akrilik dispersiyonu ile birlikte, su yalıtım problemlerinin çözümünde kullanılan, sadece pozitif taraftan kullanıma uygun, çimento esaslı, çift komponentli, yeşil renkli toz ve beyaz renkli sıvı emülsiyondan oluşan, ekstra esnek su yalıtım harcıdır. Fırçayla veya püskürtülerek uygulanabilir.  Ekstra esnektir. Basınçlı su etkisine karşı geçirimsizlik sağlar. Ağır hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Yüksek aderanslıdır, yüzeylere çok güçlü yapışır. Yatayda ve düşeyde kullanılır. Aşınma direnci yüksektir. TS EN 14891’e göre 1,5mm’ye kadar çatlak köprüleme özelliğine sahiptir. İç ve dış mekanlar için uygundur. Banyodan terasa, su tanklarından havuzlara, hamam ve kaplıca tesislerine kadar tüm ıslak hacimlarde güvenle kullanılır. Temellerde, bodrum duvarlarında, yeraltı ve yerüstü inşaat çalışmalarında, köprülerde ve istinat duvarlarında üstün performans sağlar.

 

BOSTİK HAKKINDA…

Arkema şirketi olan Bostik hakkında…

Bostik, Endüstriyel üretim, İnşaat ve Tüketici pazarlarında önde gelen küresel yapıştırıcı uzmanıdır. Bir asırdan fazla bir süredir, insanların günlük yaşamlarında karşılaştıkları güçlüklere, daha akıllı ve uyumlu yenilikçi yapıştırıcı çözümler geliştirmektedir. Beşikten mezara, evden ofise, Bostik akıllı yapıştırıcıları her yerde bulunabilir. Şirket, 2,1 milyar euro’luk cirosu ve 6 bin çalışanıyla 50’den fazla ülkede faaliyette bulunmaktadır.

Bostik Türkiye de, yapı ve endüstri sektöründe sızdırmazlık, yapıştırıcı ve yapı kimyasalları alanlarında çok güçlü bir marka olmakla beraber çok geniş bir ürün portföyüne sahiptir. Bostik’in, İnegöl ve Çorlu’da birer üretim tesisi bulunuyor. www.bostik.com.tr

Arkema hakkında…

Bir malzeme tasarımcısı ve yenilikçi çözümler üreticisi olarak Arkema, malzemeleri şekillendirerek yeni kullanım alanları yaratır. Dengeli iş portföyümüz, yüksek performanslı malzemeleri, endüstriyel ihtisasları ve kaplama çözümlerini kapsamaktadır. Dünyaca tanınmış markalarımız hizmet verdiğimiz pazarların liderleri arasındadır. 2019 yılında 8,7 milyar euro 'luk cirosu ile dünya çapında yaklaşık 20 bin çalışanıyla 55 kadar ülkede 144 üretim tesisi ile faaliyet göstermektedir. Tüm ortaklarımızla aktif işbirliği taahhüt ediyoruz. Kuzey Amerika, Fransa ve Asya'daki araştırma merkezlerimiz, biyo-esaslı ürünler, yeni enerjiler, su yönetimi, elektronik çözümler, hafif malzemeler ve tasarım, ev verimliliği ve yalıtım alanındaki gelişmelere odaklanmaktadır. www.arkema.com

İletişim için: Aytekin BATMAZ / Medya Point İletişim

GSM: (543) 780 37 68 abatmaz@medyapoint.com

GÖRSELLER
Ataşehir Finans Merkezi
Bostik CemenTech C2 Extra 2 Komponentlİ Ekstra Esnek Su Yalıtım Harcı
Bostik CeraBest Platinum
Bostik SH C Zemin Sertleştirici (Korund Agregalı)
Bostik WBC Akrilik Beton Kürü
Bostik LOGO

bottom of page